Botoks

Botoks, clostridium botulinum isimli bir bakterinin fermente kültüründen elde edilen egzotoksindir. Sinir ile kas arasındaki iletiyi keserek, kas hareketlerini geçici bir süre durdurur.

İnce iğnelerle,direk etkilemek istediğimiz kas içine enjeksiyon yapılır.

Botoks,dinamik kırışıklıklarda etkilidir. Kırışıklık, dinamik kırışıklıklarla başlar.(kas hareketi ve mimikle oluşan kırışıklık).

Tekrar eden mimik hareketlerinin (gülme,kaş çatma,göz kısma)sonucu oluşan çizgileri azaltmak yada yok etmek için kullanılır.Zamanla bu dinamik kırışıklıklar,ince çizgiler olarak dinlenim halinde de görülmeye başlar(statik kırışıklık).

Geç kalmadan,yani kırışıklıklar statik hale gelmeden yapılan botoks ,çizgi oluşumunu ve ilerlemesini durdurur.

Statik kırışıklıklar oluştuktan sonra, botoks yeterli gelmeyeceği için dermal dolgularla desteklenmelidir.

Uygulama Alanları

ALIN BÖLGESİndeki yatay çizgiler, ÇATIK KAŞ ÇİZGİSİ, KAZ AYAĞI denilen göz kenarı, burun sırtındaki çizgiler(TAVŞAN ÇİZGİLERİ), dudak üstü çizgiler (SMOKING LINES), boyunda, yaşla belirginleşen dikey çizgiler(PLATİZMAL BANT) en çok kullanıldığı yerlerdir.

Ayrıca;

  • KAŞ KALDIRMA
  • AŞIRI TERLEME (Hyperhydrozis)
  • MASSETER botoksu (BRUKSIZM)
  • GUMMY SMILE (Diş eti gülüşü)
  • KALDIRIM TAŞI ÇENE

kozmetik amaçlı diğer kulanıldığı yerlerdir.

Botoks,yüzdeki kızgın ifadeyi yumuşatır, dingin –aydınlanmış bir yüz ifadesi verir.

Etkisi 2-10 günde başlar. Maksimum etki 2 hafta sonunda görülür. Etki süresi 3-6 aydır.

Masseter Botoksu (BRUKSIZM)

Masseter kası, çiğneme kaslarındandır ve oldukça kuvvetlidir. Çiğneme kaslarının aşırı gelişmesine bağlı, dişlerin aşırı sıkılması, diş gıcırdatmayla seyreder. Bruksizm denen tablo oluşabilir.

Çene ve yüz ağrısı, dişlerde kırıklara varan diş harabiyetıyle seyreden bu tablo, masseter kasına yapılan botoksla tedavi edilebilir. Botoks bu kası gevşetir ve çeneye uygulanan kas kuvveti azaltılmış olur.

Ayrıca, masseter kasının aşırı gelişmesi nedeniyle belirginleşmiş, kare şeklinde gözüken yüz, kasın gevşetilmesi ve hacminin azaltılmasıyla, V SHAPE dediğimiz görüntüye kavuşur.

Gummy Smile (Diş Eti Gülüşü)

Gülme sırasında, diş etinin normalden fazla gözükmesidir. Üst dudağı yukarı çeken kas gevşetilerek, bu problem çözülür.

Migren tedavisi

Migren ağrısı, genellikle başın tek tarafında olan, ataklar halinde seyreden, zonklayıcı tarzda, ışık ses, baş hareketleri ve fiziksel aktivite ile artar. Bulantı kusma ile seyreden bir ağrı çeşididir.

Kişilerin yaşam kalitesini etkiler. Son yıllarda botoks tedavisi kronik migren hastaları için yeni bir seçenektir

Primer Hiperhidrozis (Terleme) Tedavisi

Primer hiperhidrozis, genellikle vücudun lokal bir alanında sınırlı olarak görülür. Altta yatan bir sebep yoktur. Koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı en sık görüldüğü yerlerdir. Bu bölgeler ekrin ter bezlerinin yoğun olduğu yerlerdir.

Botulinum toksininin deri içine enjekte edilmesi, terleme tedavisinin en etkili yöntemlerinden birirdir.

Botulinum toksiniyle, sempatik kolinerjik sinir liflerinin inhibisyonu, terlemeyi azaltarak ve engelleyerek tedavide etkili olur.

Koltuk altı bölgesi tedavinin en yüz güldürücü olduğu bölgedir.